Inwestorzy doskonale wiedzą, że nie każdy fundusz inwestycyjne jest taki sam i nie każdy fundusz inwestycyjny zarabia tak samo. Rynek funduszy rządzi się takimi samymi prawami jak cały rynek finansowy. Są fundusze lepsze i gorsze, fundusze lepiej inwestujące oraz takie, które nie trafiły zbyt dobrze z inwestycjami, fundusze, które zarobiły naprawdę duże pieniądze dla swoich klientów i takie, które zarobiły niewiele lub w ogóle nie miały zysków. Dlatego decydując się na ulokowanie swoich pieniędzy w jakimś funduszu musimy dobrze się zastanowić jaki to ma być fundusz inwestycyjny i wybrać najlepsze propozycje. A jest w czym wybierać, bowiem rynek funduszy inwestycyjnych jest bogaty. Jednocześnie nie jest to łatwe. Ten kto posiada określona wiedzę na temat funduszy wie czy lepiej postawić na fundusze otwarte, czy zamknięte, na fundusze akcyjne czy może fundusze papierów dłużnych? A może na fundusze hybrydowe? To już zależy od decyzji inwestora jakie fundusze wybierze, fundusze otwarte, zamknięte czy hybrydowe. To ostatnie wbrew pozorom cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów. Powodów jest kilka, a jednym z najważniejszych jest fakt, że inwestują w różne rodzaje papierów wartościowych. Mogą to być akcje, obligacje, instrumenty rynku pieniężnego, jednostki uczestnictwa w innych funduszach inwestycyjnych, depozyty bankowe, waluty, a także w tak zwane instrumenty podobne. Wachlarz inwestycyjny jest więc bardzo szeroki. Można jeszcze do tego dodać, że do rodzaju hybryd zaliczyć jeszcze można fundusze stabilnego wzrostu oraz fundusze zrównoważone.
– Osobiście wole fundusze otwarte i w nie najwięcej inwestuję, ale nie unikam też funduszy hybrydowych – stwierdził jeden z inwestorów.
Jeżeli ktoś zamierza inwestować w fundusze typu hybrydowego musi się uzbroić w cierpliwość i poczekać na zysk. W ogóle inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest sporym ryzykiem – nawet jeżeli inwestujemy w fundusze typu hybryd. Jeżeli nie chcemy w ogóle ryzykować najlepiej zainwestujmy w fundusze bezpieczne, albo depozyty bankowe.
– Prawda jest taka, że nie wystarczy spojrzeć na ranking, iż już wiesz w jaki fundusz inwestycyjny zainwestować swoje oszczędności. Moim zdaniem najlepiej wiedzieć jak nie należy kupować funduszy, ponieważ rzecz to nader ryzykowna i nie wszystkie fundusze punktują. Niedoświadczeni inwestorzy nie wiedzą w jakim momencie powinno się je kupować i sprzedawać. Pytają więc o to najczęściej doradców finansowych, kiedy najlepiej upłynnić swoje akcje. I dobrze robią, chociaż z tymi doradcami też różnie jest – powiedział ten sam inwestor.