Do kwoty wynajmu dolicz czynsz
Wynajmując mieszkanie osoba, która podpisała umowę zobowiązana jest do płacenia na rzecz właściciela mieszkania comiesięcznej opłaty jaką jest czynsz.
Jest tak zwany czynsz najemny i nie jest on tożsamy z opłatą, którą należy uiścić w spółdzielni mieszkaniowej. W zależności od skonstruowania umowy najmu taki czynsz zawiera w sobie różne rzeczy. Jednak po pierwsze jest to opłata za to, ze możemy w danym mieszkaniu mieszkać i jest ona przeznaczona jako zysk dla naszego gospodarza.
Dom wielorodzinny – Najem Gdy opłata ta zawiera jeszcze regulowane w spółdzielni opłaty eksploatacyjne, remontowe i inne przeznaczane na utrzymanie całego osiedla, spółdzielni, odśnieżanie chodników itp. to mamy szczęście – jedna comiesięczna opłata mniej. Bardzo rzadko, a raczej prawie nigdy czynsz płacony gospodarzowi nie zawiera opłat za media. Te rachunki musimy opłacać sami w zależności od zużycia w danym miesiącu.
Podpisując umowę przy punkcie czynsz warto zażądać wyszczególnienia co jest z niego pokrywane. Wówczas mamy pewność, że nie zapłacimy żadnego zbędnego rachunku i że nie będziemy ścigani za niepłacenie czegoś sądząc, ze uregulował to właściciel. Koniecznie trzeba zadbać również o to, aby w ramach czynszu za mieszkanie właściciel gwarantował ochronę przeciwpożarową, co zgodnie z ustawą leży w kwestii jego obowiązków.