Zdobienie elewacji sztukaterią
Renowacja elewacji budynków zabytkowych często odbywa się pod ścisłą kontrolą konserwatorską. Przy znacznym stopniu zniszczenia tej elewacji, przy dużych ubytkach detali pewne detale odbudowywane bądź odtwarzane bywają często na podstawie zdjęć lub rysunków.
Konserwator określa nie tylko kolory tynków, jakich należy użyć. Ściśle wskazuje również na to, w którym miejscu i w jaki sposób ma powstać gzyms, opaska okienna czy sztukateria elewacyjna.
Przed remontem takiej elewacji warto poszukać firmy, która się w tym specjalizuje i ma na swoim koncie szeroki wachlarz doświadczeń. Odpowiedni specjalista dobierze najlepsze tworzywa i użyje swej najlepszej wiedzy tak, aby efekt końcowy był nie tylko zachwycający estetycznie, ale przede wszystkim by był trwały. Sztukateryjne detale muszą być bowiem precyzyjne i estetyczne, trwale związane z resztą tynku.
Sztukaterie takie można stosować również w nowo powstających budynkach. Wśród nowocześnie powstających motywów zdobniczych często pojawiają się sztukaterie przedstawiające herby miast i znaki firmowe przedsiębiorstw.
Wykorzystuje się je również do estetycznego podziału elewacji – stosuje się sztukateryjne paski oddzielające kondygnacje oraz ozdobne narożniki ścian. Ładnym elementem jest również wykończenie miejsc, w których dach łączy się z elewacją.